Hvad er perspektivet?

Der bliver tilbudt foredrag, kunstudstillinger, koncerter, meditation/mindfulness, oplæsninger, salon-arrangementer, studiegrupper, etc. Der vil blive stillet og svaret på centrale spørgsmål såsom ‘Hvorfor er det så svært at ændre vaner og livsstil når man, teoretisk set, bakker helt op om den grønne omstilling?’ ‘Hvordan får man et balanceret liv uden stress?’ ‘Kan filosofi, etik og kunstens sprog være med til at give os retning, mening og håb i forhold til klima og miljømæssige udfordringer?’ Osv. 

Ambitionerne for Det Bæredygtige Forsamlingshus er store – og med god grund. Visionen er, at forsamlingshuset skal medvirke til en bæredygtig omstilling for husets gæster og brugere på en nem og legende måde. Det er målet, at alle skal kunne finde et element, som man kan tage med sig hjem og implementere i sin hverdag – hvad end det er klimaorienteret, ressourcemæssigt, biodiversitorienteret, socialt eller økonomisk. 

På sigt skal huset fungere som inspiration til lignende projekter i resten af landet. 

Tilbage